Варненец събра в книга неразказваната история на легендарния Вълчан войвода
Писателят е потомък на хайдушки род – неговият прапрапрадядо Михо Христов Михов, известен като Михо Кафталията, е бил в четата на Вълчан войвода, известна като Курт бюлюк, или Вълчата войска.
"В началото реших да напиша семейна биографична книга за прадядо ми. И тъй като баба ми още от малък, докато навърша пълнолетие, постоянно ми е говорила за Вълчан войвода, отраснах с разказите за хайдутството. Започнах да правя разследване и разбрах, че не дядо ми е човекът, за когото трябва да пиша, а колосът в българската история - Вълчан войвода. Това е несравним човек, без думи съм за него. Той е останал в забрава спрямо другите герои, които са известни досега, но трябва да заеме своето достойно място, което му е удостоено от Господ. Имам и други книги – за румънското робство, за Втората световна война, но тази е първата, която трябваше да излезе. Да въодушеви всички, и най-вече българите, да научат истината за Вълчан, която толкова години е крита по ред причини”, споделя Васил Гинев.
Той отделя повече от 30 години, за да проучи, събере и систематизира всички автентични данни за Вълчан войвода и неговата чета. Авторът започва изследването си още от времето на социализма и три десетилетия по-късно е щастлив, че най-накрая трудът му е готов. Гинев представи в община Варнапървата част на романа, която е около 350 страници, а съвсем скоро в печатницата влиза и втората част. „Самата книга обхваща периода от 1795 г. до Освобождението. В нея има изключително много, не толкова известни, забравени герои. Те обаче са много големи личности и са изиграли огромна роля за освобождението на България. Там е Христо войвода, там е Алтън Стоян войвода, Георги Мамареца и много други хайдути и герои, тънещи в забрава”, казва още авторът.
По думите му около 90 процента от историите в романа не са чувани и разказвани досега. „Те са от автентични документи, от разкази на очевидци. Моята баба е била 20-годишна, когато е говорила с последните двама живи очевидци и участници в четата на Вълчан. Единият е бил дядо й – сина на Михо Кафталията - Вълчан Михов, на когото големият Вълчан войвода е кръстник и го праща да учи във Франция. Хайдутувал е в последните години с войводата. Другият е един козар - Дойчин, който се е грижил за Вълчан в последните му години и дни”, завършва писателят.
Романът „Вълчан войвода! Златният Бог на България” е колосално произведение, хвърлящо светлина върху епичните борби за свобода на непокорните българи, отхвърлящи оковите на отоманския гнет. Произведението е огромна крачка за съвременната българска литература, разкриващо нови, неизвестни събития от българската история и историята на освободителните борби в този сложен исторически и геополитически отрязък от време.
Read more: http://www.narodnodelo.bg/news.php?news=85010#ixzz3HynsZHqh
Under Creative Commons License: Attribution
Няма коментари:
Публикуване на коментар